Uddannelse for bæredygtig udvikling – eksempler til inspiration

Målet er at hjælpe alle til at være godt klædt på til at deltage i beslutninger og praktiske tiltag, der vil gøre fremtiden så god for alle som muligt. Eller med andre ord: UBU er undervisning og andre former for organiseret læring, der har som mål at give deltagerne handlekompetence, viden og engagement, der gør dem i stand til at bidrage til udviklingen af et bæredygtigt samfund i fremtiden.

Hent publikationen her Uddannelse for bæredygtig udvikling – eksempler til inspiration

Hvad er det særlige og centrale ved UBU
Det nye og særlige ved UBU knytter sig til bæredygtig udvikling som udfordring. For at realisere en bæredygtig udvikling er det nødvendigt, at vi som individer og samfund lærer at handle ud fra overvejelser om:
• forholdet mellem bæredygtighed (bevarelse) og udvikling (forandring)
• forholdet mellem nuværende og kommende generationer (kort sigt versus
langt sigt)
• forholdet mellem lokale interesser (egeninteresser) og globale hensyn (almene
interesser)
• fordeling af goder (ressourcer, sociale vilkår, teknologier og livskvalitet) og onder
(risici)
• sammenhænge mellem økologi, økonomi, kultur, teknologiske og sociale forhold
– såvel som sammenhænge inden for de enkelte områder.

Titel
Uddannelse for bæredygtig udvikling – eksempler til inspiration
Forfattere
Jeppe Læssøe, Jonas Greve Lysgaard, Søren Breiting
Med bidrag fra Gitte Jørgensen, Jens Petersen, Cathrine Dolleris, Lasse Rasmussen og Jan H. Christensen.

Udgivet af
RCE Danmark
Copyright: Forfatterne
Udviklingsarbejdet med denne udgivelse er sket i regi af det Regionale Center for Uddannelse for Bæredygtig Udvikling Danmark (RCE Denmark).
Aktiviteterne i dette center støttes af Undervisningsministeriet og Videnskabsministeriet.

Skriv en kommentar